Herbatki dla niemowląt

U każdego dziecko nadchodzi taki moment, kiedy poza mlekiem zaczyna pić również inne napoje. Niemowlęta nie mogą pić tradycyjnej herbaty. Działają one przede wszystkim pobudzająco na tak mały jeszcze organizm. Alternatywą jest obecnie szereg różnorodnych innych herbat, typu: ziołowe, napoje granulowane, które można podać maluszkowi już po ukończeniu przez niego dopiero 6. roku życia.

Herbatki dla niemowląt – które najbardziej odpowiednie?

Wybrane i zalecane herbatki dla niemowląt – BEE często pomagają podczas łagodzenia różnorodnych dolegliwości. Podczas kolki warto podać dziecku herbatkę z kopru włoskiego. Jest ona też polecana przy wzdęciach. Herbatka miętowa idealnie sprawdzi się w przypadku zaparć, a na gorączkę warto zaparzyć malinową. Jeśli maluszek nie jest uczulony na zioło to można mu podać herbatkę rumiankową, gdyż działa ona rozkurczowo i pomoże w walce z wzdęciami, zaparciami albo bólem brzucha. Herbata z melisy uspokoi i uciszy nieco dziecko. Istotną rolę odgrywa przede wszystkim skład danej herbaty dla niemowląt. Musi on być pozbawiony szczególnie wszelkich substancji konserwujących, nadmiernej ilości cukru bądź barwników.

Herbatki dla niemowląt – od kiedy można podawać?

W głównej mierze to rodzice decydują co je i pije ich dziecko. Przestrzeganie właściwej diety oraz nawadnianie malucha odgrywa bardzo ważną rolę, a co ważne – jest to niezbędne do właściwego rozwoju dziecka. Wiele substancji, które są zawarte w pokarmach oraz napojach mogą być niebezpieczne dla zdrowia niemowlaków. To są wymienione wcześniej barwniki, cukier oraz konserwanty, ponieważ mogą one zaburzać apetyt dziecka i jednocześnie doprowadzać do otyłości. W pierwszych miesiącach niemowlaka, powinien on pić wyłącznie mleko i wodę, a soczki można wprowadzić trochę później. Czas podania dziecku herbaty zależy głównie od rodzaju dolegliwości malucha:

  • od I miesiąca można podać herbatki z kopru włoskiego, rumiankowe i anyżowe,
  • od IV miesiąca można podać melisę oraz dziką różę,
  • od V miesiąca można podać herbatkę malinową,
  • po 6. miesiącu można podać herbatkę z mięty, lipy oraz kminku.

Ile płynów potrzebują niemowlęta oraz małe dzieci?

Niemowlęta oraz małe dzieci mają duże zapotrzebowanie na płyny. Po przeliczeniu to na kilogram masy ciała, wychodzi na to, że jest ono aż 4 razy większe w porównaniu do dorosłych osób. Dziecko po ukończeniu pierwszego półrocza potrzebuje ok. 800 ml/doba. Starsze dzieci, czyli między 1. a 3. rokiem życia wynosi prawie 1300 ml płynów na dobę.